Haber

Gospel Gastronomi Rehberi’nin beşincisi için buluştular

Türkiye’nin ilk ve tek değerlendirme ve derecelendirme sistemiyle hazırlanan rehberi ‘İnci Gastronomi Rehberi’nin beşincisi için Onur Kurulu, Karaca sponsorluğunda TURK Fatih Tutak’ta düzenlenen özel gecede bir araya geldi. Bugüne kadar yapılan çalışmalar Onur Kurulu Üyeleri ile paylaşılmıştır.

  

Hürriyet ve Karaca işbirliğiyle hayata geçirilen ve Türkiye’nin en prestijli gastronomi ödüllerinin verildiği ‘İnci Gastronomi Rehberi’nin beşincisi için geri sayım başladı. Hürriyet yazarı Müge Akgün’ün Proje Koordinatörlüğünü yaptığı Gospel Gastronomi Rehberi Onur Kurulu önceki akşam TÜRK Fatih Tutak’ta bir araya geldi.

 

Onur Kurulu’nun ev sahipliğinde düzenlenen geceye Müge Akgün ve Karaca Küme CEO’su Fatih Karaca katıldı; Aydan Üstünkanat, Cemre Narin, Deniz Alphan, Engin Akın, Figen Mays, Filiz Hösükoğlu, Gamze İneceli, Hande Arslanalp, Levent Kömür, Mehmet Yalçın, Nuri Çolakoğlu, Reha Tanör, Sedef Iybar, Sibel Kutman, Tayyar Zaimoğlu, Teoman Başarannal, Vedat ve Zeyno Gürses. Demirören Medya Ticari Küme Lideri H. Emrah Kurtoğlu, Demirören Medya Pazarlama ve Bağlantı Küme Lideri Esti Pekdemir, Demirören Medya Gazete Reklam Satış Küme Lideri Orçun Çevikoğulları, Hürriyet Yazarı Sedat Ergin, Jumbo Genel Müdürü Sami Hotak, Karaca Müşterilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erkut Baloğlu. geceye katılan isimler arasında ortadaydı. TÜRK Fatih Tutak’ta düzenlenen etkinlikte konuklar, çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunurken, Fatih Tutak’ın klasikleşmiş tabaklarını ve menüye yeni giren yaratıcı ve lezzetli yemeklerini de deneyimleme fırsatı buldu.

 

İncili Gastronomi Rehberi Proje Koordinatörü Müge Akgün açılış konuşmasında, rehberi 2017 yılından bu yana titizlikle hazırladıklarını, yaklaşık bir yıl süren bu özverili çalışmada yüzlerce restoranı titizlikle ve şeffaf bir şekilde değerlendirdiklerini belirtti. Yeme-içme sektörünün nabzını tutan ve her yıl yeni şehirlerle büyüyen rehber hakkında Akgün, “Rehberimiz gizli müfettiş sistemi ile değerlendirme ve derecelendirme yaparak her yıl büyüyerek yoluna devam ediyor. Türkiye’nin rehberinin er ya da geç ortaya çıkmasını temenni ediyoruz” dedi. Karaca Müşterilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erkut Baloğlu, “Bu yıl beşinci yılımızı kutluyoruz. Hürriyet ile çıktığımız bu yola ilk çıktığımızda sizlerle paylaşmak istedik. Türk gastronomi zenginliğini dünya ile buluşturan rehberin bu yıl ilk kez İngilizce olarak yayınlanmasından ve yurt dışında da lansmanını yapacak olmaktan da gurur duyuyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu