Haber

Gevaş’ta konserve ters laleler açtı

‘Hüzün çiçeği’ olarak bilinen ters laleler, VAN’ın Gevaş ilçesinde çiçek açtı. Ters lalelerin 15 günlük ömrü ile bahar mevsimini müjdelediği yöreler, doğa tutkunlarının uğrak noktası haline geldi.

Van, Hakkari ve Şırnak’a özgü, yörede ‘ağlayan gelin’ olarak da anılan ters laleler, karların erimesiyle birlikte açmaya başladı. Gevaş ilçesine bağlı Dilmetaş Mahallesi’nde baharın gelişini müjdeleyen 15 gün ömürlü zıt laleler doğaseverlerin de ilgisini çekiyor. Van ve çevre ilçelerden doğaseverler, gördükleri manzara karşısında büyülendiklerini ve bu güzelliği herkesin görmesini istediklerini belirtti.

Vadi Doğası Spor Kulüp Başkanı Ömer Demez, Şırnak, Hakkari ve Van bölgelerinde tezat lalelerin daha çok yüksek kesimlerde ve dağlık bölgelerde yetiştiğini söyledi. Karşılıklı lalelerin korunması gerektiğini söyleyen Demez, “Endemik bir bitki türü olan ters lale bahçesi rengarenk çiçek açtı. 44 kişilik bir ekiple ilk kez buraya geldik. Etkinliğimize katılan doğaseverler, gördükleri manzaraya hayran kaldı. doğanın eşsiz güzelliği. Güzel bir gün. Korunmak güzel bir şey. Bize düşen görev, korunmasını sağlamak. Ekibimiz bu konuda çok hassas, kendilerine teşekkür ediyorum.”

Etkinliğe katılan Mahmut Çelik, “Vadi Doğa Sporları Kulübü’nün düzenlediği etkinlik sayesinde ters laleleri görme fırsatı bulduk. Buranın eşsiz bir doğası var. Ters laleler güzelliği ile bizleri kendine hayran bıraktı. Çok nadir ve endemik bir bitki türü olan ters laleleri koruyun.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu